První letošní setkání #offlinepeople: freelancovat nebo se nechat zaměstnat?
První letošní setkání #offlinepeople: freelancovat nebo se nechat zaměstnat?
V online branži řeší spousta profíků jedno velké dilema – být zaměstnancem vs. pracovat na volné noze. V našem výzkumu na platy jsme se respondentů také ptali na to, jestli zvažují přechod na volnou nohu a většina (39 %) o tom reálně uvažuje. Pozvali jsme si proto odborníky na první setkání #offlinepeople, abychom se o tomto tématu dozvěděli něco z praxe. Oba spíkři si prošli jak freelancováním tak prací na plný úvazek a mohli nám tak předat své zkušenosti a rady pro začátečníky i pro ostřílené volnonožce.
Tomáš Haškovec, který – jak sám říká – hrdě štěká za Spokojeného psa, je marketingový ředitel druhého největšího pet e-shopu u nás. Dráhu volnonožce úspěšně vedl 9 let, než zakotvil u značky, kde to díky produktu (Tomáš je velký pejskař) a týmu byl vzájemný match.
Pro a proti freelancování podle Tomáše Haškovce
- svoboda (časová flexibilita a volná ruka v práci)
- finance (nárůst hodinovky se zkušenostmi)
- růst (práce na větších a větších klientech/projektech)
- musíte velet sami sobě
- musíte “vést firmu” (sebe) s veškerou administrativou a provozní agendou okolo
- nemůžete vytvářet brand značce naplno
- nestálé příjmy
- složitá vymahatelnost
Dalším spíkrem byl velký advokát freelancingu, guru SEO Pavel Ungr. Ten byl dlouho spokojený v jedné z největších online agentur u nás, ale bokem si postupně po 3 letech začal vydělávat mnohem víc, tak se rozhodl, že to riskne. Dnes kromě SEO poradenství také přednáší a školí, aktuálně se věnuje třeba GDPR v marketingu.
Pro a proti podle Pavla Ungra (web)
- svoboda (plánuje si práci podle sebe a vybírá si klienty)
- finance (Pavel vydělává 3x-6x víc než v zaměstnání)
- možnost dělat si projekty po svém
- vysoké daně (nad určitou částku se nevyplatí OSVČ a Pavel musel přejít na s.r.o)
- nestálé příjmy, nutnost rezervy a dobré pojistky
- pomíjivost – trh se rychle mění, je potřeba se učit pořád něco nového
- těžko se pracuje naplno celých 8 hodin v kuse, aby se to vyplatilo
Nástroje na usnadnění procesů na volné noze, které doporučuje
- Todoist
- Toggl
- Přenosný router
- Neomezený tarif
- Externí baterie (i profi freelancer s hodinovkou přes 2 tisíce s sebou může nosit několik powerbank, aby nebyl najednou bez mobilu/notebooku)
- Automatizace fakturace, účetnictví, právních záležitostí a administrativy (i domlouvání schůzek a organizace čase je práce, kterou za vás klidně může udělat někdo jiný za standardní hodinovou sazbu)
Po dlouhé debatě i po přednáškách nad sklenkou vína z toho vychází, že freelancování je velmi romantická představa, která ale vyžaduje tvrdou dřinu a disciplínu a rozhodně není pro každého. Pavel Ungr a další si už nedovedou představit se nechat zaměstnat, někdo si zkusil oboje a pak se zase vrátil do firmy, obojí má své pro a proti.
Jaká je vaše zkušenost? Řekněte nám to v komentářích!